Posted in Rady a tipy

9 tipov, ako sa presťahujete bez zbláznenia

Pre mnohých ľudí je predstava sťahovania spojená s postupne rastúcou nervozitou a strachom z toho, čo všetko zas vypáli mimo plánu. Ak teda vôbec nejaký je. Nájdenie nabíjačky v obývačke plnej povaľujúcich sa vecí sa tak stáva olympijskou disciplínou a spolu s nabíjačkou sa rýchlo stratí aj hlava so zdravým rozumom. Hoci sa nevieme vyhnúť všetkému a veľa vecí je potrebné riešiť za „pochodu“, pri troške plánovania môžete sťahovanie zvládnuť bez zbytočného stresu. A preto, ak sa vám rysuje nejaké to sťahovanie, urobte si život o niečo jednoduchší s našimi deviatimi tipmi, ako sa presťahovať bez zbláznenia.

 

1: Vopred si spíšte jednotlivé kroky

Väčšina z nás robí veci na poslednú chvíľu. Dorábať pracovnú úlohu za päť minút dvanásť sa možno ešte dá, ale pri sťahovaní sa to môže nepekne vypomstiť. Spíšte si preto vopred jednotlivé kroky. Naplánovaním sťahovania sa vyhnete nechceným stresovým situáciám alebo ľahkému nervovému zrúteniu, nehovoriac o studenom pote z dobre mienených rád, pri ktorých zistíte, na čo všetko ste ešte zabudli. Písanie je taktiež skvelým stimulátorom pamäte a asociácií. Krátky zoznam vám tak pomôže prísť na niečo, s čím ste vopred ani nepočítali a súčasne vám umožní lepšie odhadnúť náročnosť a množstvo práce, ktorá vás čaká pri sťahovaní.

 

2: Rozhodnite sa, ako formou prebehne sťahovanie

Chcete sa sťahovať svojpomocne alebo si zavoláte sťahovákov? To je hlavná otázka, ktorú si musíte vopred položiť. Sťahovanie svojpomocne je samozrejme výrazne lacnejšie, na druhú stranu sťahováci ušetria námahu. Ak však nemáte problém s prenášaním vecí a chcete sa sťahovať svojpomocne, nezabudnite si vopred zabezpečiť prevoz. Dodávka z požičovne alebo auto od kamarátov či rodiny tak môžu ušetriť množstvo času.

 

3: Zožente si pomocníkov

Čas šetrí aj každá pomocná ruka. Skúste preto osloviť kamarátov vo vašom okolí, ktorí sú ochotní vám pomôcť s balením alebo prenášaním vecí. Jeden tak môže baliť veci do ekologických sťahovacích BOKSi boxov a druhý zabezpečí ich prevoz do nového bytu. Čím skôr oznámite známym termín sťahovania, tým skôr sa vedia zariadiť a prísť v hojnom počte.

 

4: Pozor na výpoveď v starom byte

Komplikáciou, na ktorú sa často zabúda, je zladenie výpovednej lehoty v starej domácnosti s momentom sťahovania. Zamyslite sa preto vopred, či je vami zamýšľaná lehota na presťahovanie reálna. Ak to dovolia okolnosti, začnite s balením a prevozom vecí už s predstihom. Ideálne je naplánovať si sťahovanie tak, aby vám po jeho ukončení zostalo niekoľko dní, počas ktorých máte starý byt stále k dispozícii.

 

5: Poriadne všetko vypracte

V priebehu času sa v každej domácnosti nazhromaždia veci, ktoré jednoducho nemá zmysel prenášať. Nechcené darčeky, staré oblečenie, veci, o ktorých sme si mysleli, že sú už dávno vyhodené, alebo ktoré nám bolo ľúto vyhodiť. Aspoň týždeň pred sťahovaním preto urobte veľké upratovanie a vyhoďte všetky zbytočnosti a prachom zapadané rárohy. To, čo budete potrebovať, si naukladajte do boxov a odložte bokom. Vždy však myslite na poriadok a každý box označte popisom obsahu, ktorý sa v ňom nachádza, prípadne aj popisom miesta, kde má byť v novom byte umiestnený (samonalepovacie etikety na označenie boxov nájdete TU). Toto vám neskôr ušetrí otravné hľadanie zbalených vecí a zbytočné prenášanie boxov z izby do izby.

 

6: Začnite vopred zbierať papier

Či ide o staré noviny alebo o obyčajné reklamné letáky, pri sťahovaní sa zíde akýkoľvek papier. A ak je k tomu ešte aj zadarmo, ide o čistú výhru. Preto, ak máte na schránke nápis „Zákaz vkladania reklamných letákov“, odstráňte ho na pár týždňov pred sťahovaním a poproste o pomoc aj vašich známych a rodinu. Ak bude stále nejaký ten papier chýbať, žiaden problém, baliaci papier z recyklovaného papiera si môžete kúpiť aj TU.

 

7: Ušetrite si starosti s deťmi a domácimi miláčikmi

Sťahovanie je pre deti aj domácich miláčikov zbytočný stres, ktorý sa niekedy pretaví do nechcených a vypätých situácií. Zabezpečte si preto pred sťahovaním niekoho, kto sa vám o ne postará. Deti ani domáce zvieratká tak nebudú v zbytočnom strese, zatiaľ čo vy sa budete môcť lepšie sústrediť na balenie a prenos vecí. Robota tak pôjde rýchlejšie od ruky a všetci budú spokojní.

 

8: Pripravte si „erárny“ box

K spokojnosti iste prispeje aj vytvorenie „erárneho“ boxu. Jeho účelom je rýchle nájdenie vecí, ktoré budete potrebovať v novej domácnosti ihneď po presťahovaní. Do boxu si tak môžete zbaliť napríklad nožničky, nožíky, otvárač na fľaše, toaletný papier, leukoplast, vreckovky či nejaké tie čisté poháre. Ak rozkladáte a skladáte nábytok, nezabudnite taktiež na potrebné náradie, ktoré bude mať v novom byte cenu zlatu. Rovnako tak, ak patríte medzi ľudí, ktorí pravidelne užívajú lieky alebo sú alergici (najmä na víriaci sa prach), myslíte vopred na možné zdravotné komplikácie a odložte si všetky potrebné lieky do samostatnej tašky, ktorú položíte na vrch „erárneho“ boxu.

 

9: Všetko dajte hneď tam, kam to patrí

Požieračmi času pri vybaľovaní v novej domácnosti sú najmä chaoticky rozmiestnené sťahovacie boxy a nábytok. Či už všetky veci prenášate sami alebo máte pomocníkov, pri hektickom tempe sťahovania má každý tendenciu vybaviť prenos čo najrýchlejšie. Takže, ak nemáte vopred pripravený systém, ľahko skončíte s kuchynskými vecami v spálni, s oblečením v kuchyni alebo so všetkým nábytkom v preplnenej miestnosti, cez ktorú sa jednoducho nedá prejsť. Užitočnou pomôckou, ako predísť nezvratnému chaosu, je nalepiť na vchodové dvere bytu mapku s pokynmi, kam čo patrí. Ak máte k tomu všetky boxy a prípadné kusy nábytku dobre označené, máte takmer vyhraté. A ak si vopred naplánujete, ktoré veci, v akom poradí posuniete pomocníkom na prevoz, nezaskočí vás už takmer nič.

 

Tak vidíte, ani toho nebolo veľa. Len niekoľko jednoduchých rád ako na to a vaše sťahovanie s BOKSi bude zaručene ľahším. Hovorí sa, že kvalitná príprava je polkou úspechu. Už ste skoro tam.

Start typing and press Enter to search

Nákupný košík